Spor Sahaları

_

Spor sahaları günümüzde futbol sahası, tenis kortu, basketbol sahası gibi çeşitli bölümlere ayrılmaktadır. Bu alanlar içerisinde sporcular kendi alanlarına yönelik olacak şekilde çalışmalar yaparlar. Ticari amaçla veya kulüpler için kurulacak olan bu spor sahalarının görünümü ve işlevi ise maksimum verim almak için oldukça önemlidir.

Akrilik Zemin Kaplama

Esnek ve sert zemin için uygun olan bir kaplama türüdür. Hem açık alanlarda hem de kapalı spor salonlarında kullanıma uygundur. Düşük maliyeti ile birçok renk seçeneği sayesinde en çok tercih edilen kaplamalardan biridir. Akrilik zemin kaplama malzemesi olarak tercih edilen malzeme ise asfalt olmaktadır. Dayanıklılık ve maliyet açısından ustalar asfalt malzemesini önermektedir. Aynı zamanda sağlığa zarar vermeyen yapılar olarak da bilinirler. Akrilik zemin kaplama UV ışınlarına karşı dayanıklı olup yağmur ve ısıya karşı da maksimum derecede direnç gösterir. Bu yüzden her mevsim için uygun olup, Türkiye’nin tüm iklimlerinde kullanılabilirdir. Kolay onarımı sayesinde de herhangi bir sorunda hızlı bir şekilde çözüm bulabilirsiniz.

Epoksi Zemin Kaplama

Epoksi zemin kaplama çeşitli kimyasal maddelere karşı büyük bir direnç gösterir. Jet yakıtından alkollere, petrolden atık sulara kadar aklınıza gelebilecek güçlü kimyasallar karşısında yapısı bozulmaz. Spor sahaları tehlikeli bölgelerde yer alıyorsa epoksi zemin kaplama kullanmak sizin yararınıza olacaktır. Epoksi zemin kaplamaların en önemli özelliği ise tozlanmayı engeller. Kapalı spor sahalarında koridor veya saha kenarları için en uygun yapı türüdür. Böylece temizlik için ek malzemeler alıp kullanmanıza gerek kalmaz. Yüzeyin parlak olup tamamen pürüzsüz olması da görünüme ayrı bir hava katmaktadır. Zemin yapılarında boya veya astar görevi de görmektedir.

Poliüretan Zemin Kaplama

Spor sahasında kullanım alanına göre poliüretan zemin kaplama belirleyebilirsiniz. Elde edebileceğiniz görünümler mat, parlak ve renkli şeklinde olabilmektedir. Renkleri belirlerken spor salonu veya etrafın ambiyansına uygun seçeneklerden ilerleyebilirsiniz. Zemin uygulaması yapılmadan önce yerlerde ön hazırlık yapılarak en ufak bir kir parçası kalmayana kadar temizlik yapılır. Böylece uygulandıktan sonra zeminin pürüzsüz ve mat olması sağlanır. Daha çok basketbol ve voleybol sahalarında tercih edilmektedir. Sürtünme ve aşınmalara karşı büyük direnç gösterdiğinden dolayı spor sahaları üzerinde yapılacak sporlar da bu zeminin seçiminde etken olmaktadır.

Tenis Kortu Yapımı

Tenis sporu Türkiye’de aktif olarak oynanan bir spordur. İki rakibin karşılıklı olarak saha içerisinde rekabeti ile geçer. Bu rekabet esnasında top yere temas eder, aynı şekilde sporcular da ayakları ile zemine sıkı bir şekilde temas ederler. Bu noktada zeminin topu sektirmesi, oyuncuların ayaklarını kaydırmaması gibi etkenler çok önemlidir. O yüzden tenis kortu zemin yapımı özel olarak uygulanmaktadır. Saha çizgileri de korta dahil edilip oyuncuların iyi bir şekilde antrenman veya maç yapmasına olanak sağlanır. Zemin kaplama aşamasında ise çeşitli alternatifler bulunur. Bu alternatifler; akrilik zemin kaplaması, dökme epdm, suni çim serpme uygulamalarından oluşmaktadır.

Basketbol Saha Yapımı

Basketbol saha türü olarak iki seçenek bulunur. Açık veya kapalı salonlar için basketbol sahaları yapılabilir. Aynı zamanda açık veya kapalı salon fark etmeksizin zemine renklendirme uygulanabilir. Böylece oyuncular zemin üzerindeyken kendilerini daha iyi hissedebilir, saha çizgilerine daha iyi bir şekilde adapte olabilirler. Kaliteli basketbol sahalarında koyu renklerin üzerine açık renkteki şeritler uygulanır. Böylece oyuncular daha rahat bir şekilde oyunu takip edebilmektedirler. Basketbol saha yapımı için kullanılan zemin uygulaması ise akrilik zemin uygulaması olur. Aynı zamanda isteğe göre poliüretan veya parke zemin de kullanılabilir. Her tür için renklendirme söz konusu olur. Basketbol saha yapımı farklı zevklere göre dizayn edilebilmektedir.

Yürüyüş-Koşu Yolu

Yürüyüş-Koşu yolu nasıl yapılır sorusu için ustaların cevabı genellikle esnek zemin olmaktadır. Esnek zeminler üzerinde yapılan yürüyüşler ayakları acıtmaz ve uzun süreli yürüme mesafeleri için en iyi seçenek olmaktadır. Böylece spor sahaları için daha fazla katılım söz konusu olabilir. Yürüyüş yolları üzerine şerit çizilerek gidiş ve geliş olmak üzere iki yol yapılıp kalabalık yerler için karışıklığın da önüne geçilmektedir. Zemin rengi yine yolu yaptıracak kişinin zevkine göre belirlenebilir. Yürüyüş yolları içerdiği malzemeler sayesinde yağmurlu havalarda su birikintisi yapmaz ve aşınmaz.

Kauçuk Zemin Kaplama

Kauçuk zemin kaplama kullanım alanları olarak fitness veya diğer spor salonları, yürüyüş yolları, çocuk oyun alanları olabilmektedir. Parklarda ve koşu yollarında kullanılmasının nedeni ise aşınmaya karşı dayanıklı olmasıdır. Bu alanlarda zemine karşı sert temaslar olduğu için aşınmaya müsait olmaktadır. Fakat kauçuk kaplama ile bu durumun önüne basit bir şekilde geçebilirsiniz. Yaptırmış olduğunuz kauçuk zemin kaplama üzerine farklı tonlarda renkler ekleyebilir ve bu renklerin yanına farklı desenler oluşturabilirsiniz. Çocuk parkları için bu desenler oldukça ilgi çekici olacaktır. Yürüyüş ve koşu yollarını da keyifli hale getirebilirsiniz. Görsellik sayesinde spor sahaları aktifliğini arttırmak kolay olacaktır.

Atletizm Pisti

Atletizm pistleri üzerinde koşucular veya engelli atlayıcı pistleri yüzünden zemine sert bir temas uygulanmaktadır. Aynı zamanda ayakların zemini aşındırması da mümkün olabilmektedir. Bu yüzden atletizm pisti özel olarak karışımlar ile hazırlanıp sahaya uygulanır. PU bağlayıcı ve SBR granül kauçuk malzemeleri kimyasal ortamlarda birleştirilir. İki madde birbirine sıkı şekilde bağlanarak sert aynı zamanda yumuşak bir zemin oluşturur, ayakları acıtmaz. IAAF onaylı zemin kaplaması ise atletizm spor sahalarının dışında voleybol sahaları, basketbol sahaları ve tenis sahalarında da kullanılır. Sahaların açık veya kapalı salonlarda olması uygulama aşamalarını değiştirmeyecektir. Yağmura ve sert hava koşullarına karşı oldukça dayanıklıdır. Üzerinde renklendirme çalışmaları yapılabilir, kalıcı olarak şeritler çizilebilir.

Teklif Formu

Tüm asfalt işleriniz için formu doldurarak hızlı bir şekilde fiyat teklifi alabilirsiniz…

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir